טיפול אולטרסאונד ממוקד בהנחיית MRI
 
סובלת ממיומות ברחם?
אולטרסאונד ממוקד לטיפול לא פולשני במיומות

טיפול אולטרסאונד ממוקד בהנחיית MRI

מהו טיפול אולטרסאונד ממוקד בהנחיית MRI?

אולטרסאונד ממוקד בהנחיית MRI הוא טיפול לא פולשני לנשים שסובלות ממיומות (שרירנים ברחם). הטיפול אינו מצריך אשפוז או ניתוח, ומאפשר טיפול אפקטיבי במיומה בלבד. הטיפול מאושר על ידי משרד הבריאות וכלול בסל הבריאות.

איך זה נעשה?

טיפול האולטרסאונד הממוקד במיומות, הכלול בסל הבריאות, נערך בחדר MRI בביה"ח "שיבא" בתל השומר. לאחר היכרות עם הרופא וצוות המומחים, תתבקשי לשכב במיטת ה- MRI. תקבלי זריקת טשטוש שתקל עלייך להימנע מתזוזה במהלך הטיפול, ולחצן הפסקה איתו תוכלי לעצור את הטיפול בכל רגע נתון במידה ומשהו יפריע לך. רק כשתאשרי שאת מרגישה בנוח, הטיפול יצא לדרך.

טכנולוגיה חכמה

באמצעות מכשיר MRI הרופא המטפל מזהה את המיומה על המסך שמולו, ומתכנן את הטיפול בהתאם. הרופא ממקד את גלי האולטרסאונד לנקודה מדויקת, ומוודא שהם מגיעים בדיוק למקום הנכון ורק אליו. לאחר מכן, מעלה הרופא את טמפ' גלי האולטרסאונד כך שבמוקד היא תגיע עד ל- 85 מעלות צלזיוס, טווח החום הנדרש להשמדת רקמת המיומה. בשלב הבא, הרופא מכוון את גלי האולטרסאונד לנקודות נוספות, במטרה לטפל בכל נפח המיומה, או ברובה, עד להשלמת הטיפול.

לצאת מהטיפול עם הרגשה טובה בבטן

הטיפול נמשך בין 3-4 שעות לאחריו תתבקשי לנוח כשעתיים בחדר ההתאוששות, כדי להבטיח שאת כשירה לשוב הביתה לאחר שהצלת את הרחם שלך. לאחר יום או יומיים תוכלי לחזור לפעילות מלאה. הסימפטומים שבגינם פנית לטיפול יחלפו או יוקלו תוך כמה שבועות בודדים. בחודשים הבאים, קיים סיכוי גבוה שרקמת המיומה תצטמק. ברוב המקרים, טיפול חד פעמי פותר את הסימפטומים שבגינם פנית לטיפול, אך ישנם מצבים בהם נדרש טיפול נוסף.

האם המיומות יכולות להופיע שוב לאחר הטיפול?

אצל מרבית מטופלות האולטרסאונד הממוקד, המיומות אינן מופיעות שוב. במידה ותתגלנה בעתיד, בזמן שחלף מהטיפול תהני מפוריות, מחופש מהסימפטומים בגינם פנית לטיפול ומתופעות הלוואי של כריתת רחם. אם יתעורר צורך, ניתן יהיה לבחון אפשרות לטיפול אולטרסאונד נוסף לפני ההחלטה על כריתת רחם, שממנה אין חזרה.

כיצד אוכל לדעת אם אני מתאימה לטיפול אולטרסאונד ממוקד בהנחיית MRI?

אם את זקוקה לטיפול בתסמינים של המיומה שלך, עליך להתייעץ עם רופא/ת נשים. תשאלי אודות הסימפטומים מהם את סובלת, בריאותך הכללית וההיסטוריה הרפואית שלך. כמו כן תעברי בדיקות דם שגרתיות, בדיקה גניקולוגית והדמיית MRI של המיומה שלך. על סמך מידע זה יוחלט האם את מתאימה לטיפול אולטרסאונד ממוקד בהנחיית MRI. את מוזמנת לבדוק את התאמתך הראשונית באמצעות שאלון אינטרנטי. במידה ותמצאי מתאימה תוכלי להגיע לבית החולים שיבא להמשך ייעוץ וקביעת טיפול: